previous arrow
next arrow
PlayPause
previous arrownext arrow
Shadow
Slider
Home / اخبار / پیشنهاد کمیسیون صنایع مجلس برای حذف کامل قیمت گذاری دستوری فولاد

پیشنهاد کمیسیون صنایع مجلس برای حذف کامل قیمت گذاری دستوری فولاد

کمیسیون صنایع و معادن مجلس طی گزارشی در مورد بررسی بازار فولاد، حذف کامل قیمت گذاری دستوری را برای بهبود معاملات بازار این محصولات پیشنهاد کرده است.

– اخبار اقتصادی –
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بررسی بازار فولاد در اجرای تبصره (1) ماده (45) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارشی را تدوین کرده که این گزارش از سوی حجت الله فیروزی در صحن علنی مجلس قرائت شد.
مقدمه:
توسعه صنعت فولاد در دنیا یکی از شاخص های مهم صنعتی بودن کشورهاست. در حال حاضر چین بزرگ ترین تولیدکننده (سهم 53 درصدی) و مصرف کننده (سهم 51 درصدی) فولاد جهان است و نقش تعیین کننده ای در بازار فولاد دنیا دارد. ایران نیز در جایگاه دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا قرار گرفته است؛ به طوری که در سال 1398 بیش از 27 میلیون تن فولاد تولید کرده و براساس پیش بینی های انجام شده این میزان در سال 1399 به بیش از 30 میلیون تن خواهد رسید. دسترسی به منابع عظیم گازی در ایران نیز این کشور را به بزرگ ترین تولیدکننده آهن اسفنجی بر پایه گاز در دنیا تبدیل کرده است. براساس چشم انداز افق 1404 جمهوری اسلامی ایران، ظرفیت تولید فولاد کشور باید به 55 میلیون تن برسد. از سال 1392 تا 1398 تولید فولاد خام در ایران به طور متوسط سالیانه با رشد 9 درصدی همراه بوده است و با فعال شدن ظرفیت های حلقه های مختلف زنجیره فولاد کشور، علاوه بر تامین نیاز داخلی، امکان صادرات محصولات زنجیره فولاد به سایر کشورها نیز فراهم شده است. در سال 1398 کل صادرات زنجیره فولاد از نظر وزنی 25 میلیون تن و از نظر ارزشی 9/ 4 میلیارد دلار بوده است. زنجیره فولاد حدود 12 درصد صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است که عمده صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله به مقصد چین و عمده صادرات فولاد و محصولات فولادی به …

About مدیر

Check Also

تخلیه نخستین محموله ریلی مواد اولیه فولاد سبزوار در ایستگاه جدید اسفراین نخستین محموله مواد اولیه مجتمع پارس فولاد سبزوار شامل گندله آهن در قالب ۲۰ واگن به وزن یک هزار و ۴۰۰ تن وارد ایستگاه تازه تأسیس اسفراین شد.

مصطفی نصیری ورگ مدیرکل راه آهن خراسان گفت :  پس از جابجایی ایستگاه اسفراین به ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *